Opdrachtgevers:

Aanvulling op Europese Unielijst voor invasieve uitheemse soorten

Aanvulling op Europese Unielijst voor invasieve uitheemse soorten

donderdag 4 juli 2019

Aanvulling op Europese Unielijst voor invasieve uitheemse soorten

Op 14 juni heeft de Europese Commissie ingestemd om de Europese Unielijst uit te breiden met zeventien invasieve uitheemse soorten, waaronder dertien planten. Het voorstel van de Europese Commissie (EC) bevatte aanvankelijk 18 plant- en diersoorten. In de afweging wordt gekeken naar de ecologische schade die deze soorten veroorzaken als ook naar de proportionaliteit van de maatregel (sociaal-economisch). Daarbij heeft de commissie rekening gehouden met de inbreng vanuit de EU in de consultatieronde.

Er bleek in eerste instantie geen meerderheid te zijn onder de lidstaten voor het voorstel. De EC heeft vervolgens een gewijzigd voorstel in stemming gebracht, ditmaal zonder de sierwaterplant watersla (Pistia stratiotes). Het aangepaste voorstel met 17 soorten is daarna aangenomen met meerderheid van stemmen.  

Het gaat om de volgende soorten:

Scientific name plants

Common name

Nederlandse naam

Acacia saligna

Golden wreath wattle

wilgacacia

Ailanthus altissima

Tree of heaven

hemelboom

Andropogon virginicus

Broomsedge bluestem

Amerikaans bezemgras

Cardiospermum grandiflorum

Balloon vine

ballonrank

Cortaderia jubata

Purple pampas grass

hoog pampasgras

Ehrharta calycina

Perennial veldtgrass

roze rimpelgras

Gymnocoronis spilanthoides

Senegal tea plant

smalle theeplant

Humulus scandens

Japanese hop

oosterse hop

Lygodium japonicum

Vine-like fern

Japanse klimvaren

Lespedeza cuneata

Chinese bushclover

Chinese struikklaver

Prosopis juliflora

Mesquite

mesquite

Salvinia molesta

Salvinia moss

grote vlotvaren

Triadica sebifera

Chinese tallow

talgboom

Scientific name animals

Common name

Nederlandse naam

Acridotheres tristis

Common myna

treurmaina

Arthurdendyus triangulatus

New Zealand flatworm

Nieuw-Zeelandse platworm

Lepomis gibbosus

Pumpkinseed

zonnebaars

Plotosus lineatus

Striped eel catfish

gestreepte koraalmeerval

 

Het verbod gaat vermoedelijk komende augustus in. Dit betekent dat de dertien planten binnen de EU niet meer mogen worden gekweekt, verhandeld en toegepast. Daarnaast moet iedere lidstaat een plan van aanpak maken hoe de betreffende soorten kosteneffectief kunnen worden aangepakt. Dit betekent niet dat alle planten opgeruimd moeten worden, maar wel dat verdere verspreiding wordt ingedamd.

Bron: Ministerie LNV en Hortipoint

Terug naar nieuwsoverzicht
Delen op:

Maak kennis
met de VHG Domeinen

Leden VHG

Ontdek de voordelen van het VHG-lidmaatschap. Bekijk het nieuws, de agenda, publicaties en handige tools.

Ga naar leden VHG

Zakelijke opdrachtgevers

Voor elk groenproject de juiste VHG-professional. Van ontwerp en advies tot realisatie, beheer en onderhoud.

Ga naar zakelijke opdrachtgevers

Consumenten

Uw VHG-hovenier zorgt voor meer tuinplezier. U bent verzekerd van vakmanschap, deskundig advies én garantie.

Ga naar consumenten